Rajd Pamięci im. Błogosławionego Czesława Jóźwiaka 2024

Dnia 21 września br. odbył się rajd pieszy pamięci bł. Czesława Jóźwiaka. Wydarzenie zorganizowane razem z Klubem Turystów Pieszych PTTK „Horyzont” zgromadziło na starcie dwunastu piechurów. Turyści przy ładnej pogodzie wyruszyli na trasę spod soleckiego dworca PKP. Pierwsze kilometry wiodły ulicą Leśną. Po przekroczeniu Drogi Krajowej nr 10 uczestnicy rajdu wkroczyli do Puszczy Bydgoskiej. Pierwszy postój urządzono przy wiacie dla turystów, zlokalizowanej w Rudach. Następnie, korzystając z czarnego szlaku im. Macieja Wdowickiego, piechurzy udali się w stronę Łażyna. Po kilku kilometrach marszu turyści dotarli do Rezerwatu Przyrody Łażyn, w którym ochronie podlega stary drzewostan sosnowy. Stąd było już niedaleko do celu wędrówki. W tym roku przypada 105. rocznica urodzin Czesława Jóźwiaka. Co ciekawe, jeszcze na początku II dekady XXI wieku pamięć o błogosławionym przypominała jedynie niewielka tabliczka umieszczona na jednym z drzew. W 2017 roku na terenie byłej puszczańskiej wsi odsłonięto i poświęcono kamień z pamiątkową tablicą poświęconą Jóźwiakowi. Rok później otwarto szlak pieszy z Brzozy Bydgoskiej do Nowej Wsi Wielkiej, którego patronem jest błogosławiony Czesław Jóźwiak. Warto zauważyć, że ciągle poprawia się infrastruktura turystyczna w tym miejscu. Grupa piechurów skorzystała z zadaszonego miejsca na postój. W drogę powrotną turyści udali się korzystając z czarnego szlaku im. Macieja Wdowickiego. W Rudach zatrzymano się na chwilę przy kamieniu z tablicą upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Po przekroczeniu Drogi Krajowej nr 10 uczestnicy rajdu wkroczyli do Solca od strony Osiedla Leśnego. Rajd zakończono przy soleckim dworcu PKP.