Święto Kawy 2024

W niedzielę 22 września br. miłośnicy kawy i poezji spotkali się w Muzeum Solca z okazji przypadającego w tym miesiącu Międzynarodowego Dnia Kawy. Siódma już edycja poetyckiego spotkania przy kawie była poświęcona pamięci soleckiego nauczyciela i pisarza – p. Edwarda Szymkowiaka. Bohater spotkania w latach 1956-1985 uczył języka polskiego w soleckim Liceum Ogólnokształcącym. Swoją długoletnią pracę pedagogiczną wykonywał z wielką pasją i miłością do młodych ludzi, rozwijając w nich zainteresowania literaturą i sztuką poetyckiego słowa. Spod jego pióra ukazało się wiele esejów publikowanych w czasopismach m.in.: „Za i Przeciw”, „Ziemia Nadnotecka”, czy w „Gazecie Pomorskiej”. Był wielkim miłośnikiem kawy. Miłość p. Szymkowiaka do czarnego napoju znalazła chyba największe odbicie w publikacji pt.: „Wokół kawowego kubka”. Będąc na emeryturze, nigdy nie zapomniał o szkole, był częstym gościem na wieczorkach poetyckich, konkursach recytatorskich i spotkaniach autorskich. Spotkania z profesorem były przepełnione humorem i serdecznością. Podczas spotkania w Muzeum odczytano fragmenty esejów i opowiadań autorstwa p. Edwarda Szymkowiaka, przedstawiono także anegdoty z nim związane. Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi wspomnieniami dotyczącymi postaci twórcy, a także refleksjami na temat jego publikacji. Jako że Edward Szymkowiak był wielkim miłośnikiem kawy, wspominano jego ulubione kawiarnie – Cristal w Bydgoszczy, czy Pod Modrym Fartuchem w Toruniu. Uczestnicy spotkania mogli ponadto obejrzeć kawowe filiżanki z kolekcji p. Justyny Kubiak, spróbować wybornej kawy oraz pysznych domowych wypieków.