Dnia 26 lutego br. odbyła się IX edycja rajdu pieszego pamięci kapitana Alojzego Bruskiego ps. „Grab” organizowanego z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wędrówka upamiętniała postać żołnierza wyklętego, którego oddział wiosną 1945 roku działał na terenie Puszczy Bydgoskiej. Organizatorami rajdu są Muzeum Solca im. Księcia Przemysła oraz Klub Turystów Pieszych „Horyzont”. Zbiórka uczestników nastąpiła przy pomniku Armii Krajowej, znajdującym się na cmentarzu przy kościele pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim.
Na początek turyści zapalili pod pomnikiem znicze. Następnie, po wręczeniu pamiątkowych znaczków rajdowych, piechurzy wyruszyli w stronę Puszczy Bydgoskiej. Na jednym z postojów, prowadzący przedstawił przykładowe umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Dalsza droga wiodła w pobliże Radiowego Centrum Nadawczego. W miejscu przeznaczonym na postój dla turystów, wszyscy uczestnicy wysłuchali życiorysu patrona rajdu. Gościem specjalnym wydarzenia była pani Alicja Paczoska-Hauke z Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, która przedstawiła turystom nowe informacje związane z Alojzym Bruskim oraz oficerami jego oddziału.
Kolejny postój zorganizowano przy pozostałości żelbetonowej wieży obserwacyjnej, znajdującej się na terenie byłego poligonu Kabat. Po krótkiej informacji na temat historii Kabatu, piechurzy udali się w stronę byłego cmentarza ewangelickiego. Teren cmentarza jest coraz bardziej zarośnięty, a odnalezienie go z każdym rokiem stanowi coraz większe wyzwanie! W myśl powiedzenia „Coś dla ciała, coś dla ducha” na następnej przerwie uczestnicy rajdu mogli posilić się pyszną grochówką. Od tego momentu piechurzy zmierzali do Solca Kujawskiego. Część uczestników ponad dwudziestokilometrowej wędrówki zakończyła rajd w Muzeum Solca, zwiedzając wystawę stałą i czasową. Mimo zmiennych warunków pogodowych, frekwencja na tegorocznej edycji rajdu była rekordowa – w IX Rajdzie Pamięci kapitana Alojzego Bruskiego ps. „Grab” wzięło udział 49 turystów, w tym wielu spoza Solca Kujawskiego.
Zdjęcia. Kliknij, by powiększyć.