Wystawa Czasowa
2016

Mam Hobby III

Według „Słownika Wyrazów Obcych i Obcojęzycznych” Władysława Kopalińskiego hobby to: konik, pasja, czyjeś ulubione zajęcie, traktowane amatorsko, jako przedmiot osobistego zainteresowania i źródło odprężenia w czasie wolnym od pracy zawodowej.

Muzeum Solca im. Księcia Przemysła po raz trzeci udostępnia swoje sale wystawowe dla hobbystów zamieszkałych w naszym mieście. Wystawa „Mam Hobby III” prezentuje fragmenty zbiorów oraz twórczości trzydziestu sześciu pasjonatów i kolekcjonerów.

Danuta Adamczyk, emerytka. Od kilkunastu lat zajmuje się fotografią. W odnajdywaniu odpowiednich plenerów pomaga pani Adamczyk drugie hobby – turystyka. Na wystawie „Mam Hobby III” prezentuje tym razem nadwiślańskie pejzaże.

Małgorzata Bojakowska, maratonka. Od dwóch lat bierze udział w biegach ulicznych i przełajowych. Największym sukcesem p. Małgorzaty jest pokonanie w 2016 r. PKO Maratonu w Poznaniu w czasie 4:22:51.

Ks. Łukasz  Boruch, maratończyk. Od 2012 roku wikariusz w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Solcu Kujawskim. Jak dotąd ks. Łukasz ukończył dziewięć maratonów. Obecnie preferuje biegi terenowe.

Krzysztof  Broszko, ur. w 1984 r. z wykształcenia farmaceuta. Od ponad sześciu lat jego największą pasją jest numizmatyka. Obecnie posiada w swojej kolekcji numizmaty z ponad 200 krajów, zarówno współczesnych, jak i tych których od dawna próżno szukać na mapie świata.

Czesław Bryk, maratończyk, nestor soleckich biegów długodystansowych. W barwach ogniska TKKF przy soleckim ZREMB-ie startował w biegach na długich dystansach w tym w maratonach. Do jego największych sukcesów można zaliczyć zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Polski Głuchych w biegu na 5 kilometrów oraz kilkukrotne przebiegnięcie supermaratonu w Kaliszu (na dystansie 100 kilometrów).

Sebastian Cielas, ur. w 1991 r. Od pięciu lat zajmuje się birofilistyką,  kolekcjonuje akcesoria związane z piwem takie jak kapsle, podstawki pod piwo czy etykiety z butelek. Od roku jest piwowarem domowym. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.

Jakub Cimachowski, ur. w 1980 r. miłośnik górskich wypraw, maratończyk, triatlonista. Dotychczas najwyższym zdobytym szczytem przez  p. Jakuba jest Island Peak – 6189 m. n.p.m. położony w Himalajach w Nepalu. Swoją przygodę z maratonami rozpoczął w Toruniu, w maju 2012 r. Potem do biegania doszło pływania, rower górski i szosowy. Zaowocowało to m.in. ukończeniem triatlonu na dystansie Iron Man w sierpniu 2015 r.

Maciej Czarnecki, ur. w 1978 r., handlowiec. Od najmłodszych lat pasjonat zegarków mechanicznych (z tzw. „duszą”) oraz wszelkiego rodzaju wskazówkowych przyrządów pomiarowych. Ozdobą kolekcji p. Macieja są zegarki wyprodukowane w Polsce w latach 60. XX wieku w Zakładach Mechaniczno-Precyzyjnych Mera-Błonie pod Warszawą.

Maciej Dąbkowski, maratończyk. Ur. w 1975 r. Nauczyciel, wicedyrektor Zespołu Szkół w Solcu Kujawskim. Uczestnik wielu maratonów i ultra- maratonów. Do swoich największych sukcesów p. Maciej zalicza pokonanie dystansu maratonu w czasie krótszym niż trzy godziny, ukończenie Biegu Rzeźnika w Bieszczadach, czy zdobycie Korony Maratonów Polski.

Wojciech Dąbkowski, ur. w 1980 r., maratończyk. Pierwsze zawody, w których uczestniczył to pięciokilometrowy Run Warsaw w 2006 roku. Swój pierwszy maraton ukończył w kwietniu 2016 r.

Anna Gburczyk, ur. w 1983 r., Absolwentka Pedagogiki UMK w Toruniu. Od trzech lat hobbystycznie zajmuje się tworzeniem wyjątkowych i niepowtarzalnych tortów w stylu angielskim, dekorowanych głównie masą plastyczną, w szerokiej palecie barw i odcieni.

Tomasz Głowski, ur. w 1959 r., prawnik, żołnierz zawodowy. Od 1973 r. zajmuje się modelarstwem. Początkowo budował modele w skali 1/72. Zbudował łącznie 286 modeli samolotów współczesnych oraz z okresu drugiej wojny światowej. Następnie poświęcił się budowie samochodów pożarniczych oraz ciężarowych w skali 1/24. Obecnie skleja samoloty ale w skali 1/48.

Marian Górski, ur. w 1957 r., ultramaratończyk. Zaczął biegać po przejściu na emeryturę. W jego dorobku znajduje się m.in. sześć biegów 24-godzinnych, osiem 12-godzinnych oraz biegi 60 kilometrowe. Ponadto p. Marian ukończył trzykrotnie triatlon Iron Man oraz 75 maratonów.

Jerzy Janczur, ur. w 1949 r., emeryt. Od najmłodszych lat jego pasją jest malowanie obrazów, głównie olejnych, z których wiele przedstawia pejzaże Solca Kujawskiego i okolic.

Kacper Janiszewski, (17 lat), uczeń soleckiego Liceum Ogólnokształcącego. Największym hobby Kacpra jest muzyka. Gra na gitarze, ukulele i keyboardzie. Drugim hobby jest natomiast historia. Kacper Janiszewski zbiera repliki noży i bagnetów wojskowych, modele pojazdów wojskowych, kopie dokumentów historycznych, stare książki czy repliki broni.

Gizela Kaczan, emerytowana nauczycielka, Od wielu lat jej pasją jest muzyka (śpiewa w chórze) a także dobre książki, zwłaszcza literatura religijna. Pani Gizela jest też miłośniczką pielgrzymek. Jako pamiątki z wizyt w sanktuariach przywozi figurki oraz obrazki.  Na wystawie „Mam Hobby III” można zobaczyć fragment jej kolekcji.

Małgorzata Kaczan, maratonka, 36 lat, nauczycielka, radna Solca Kujawskiego. Trzy lata temu rozpoczęła swoją przygodę z bieganiem. Swój pierwszy i jak dotąd jedyny maraton przebiegła w kwietniu 2016 roku w Warszawie. Jest prawdopodobnie pierwszą solecczanką – maratończykiem.

Marcel Kanarkiewicz, ur. w 1999 r., uczeń ZSOiZ w Solcu Kujawskim. Interesuje się fotografią oraz tworzeniem filmów. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje zdjęcia przedstawiające codzienność życia oraz rzeczy związane z koleją.

Jarosław Komajda, 51 lat. maratończyk. Jego przygoda z bieganiem a następnie z Nordic Walking rozpoczęła się 7 lat temu. W latach 2010-2011 zdobył Koronę Maratonów Polskich.

Piotr Kopka, ur. w 1965 r. Z zawodu technolog budownictwa. Interesuje się historią Polski. Szczególnie interesuje go historia polskiego pieniądza papierowego. Zbiera banknoty z przeszłości, a także emitowane przez Narodowy Bank Polski banknoty kolekcjonerskie.

Maciej Lewandowski, ur. w 1970 r., pracuje jako blacharz. Od ponad trzydziestu lat jego pasją jest modelarstwo. Pan Maciej specjalizuje się w wykonywaniu modeli samolotów zaprojektowanych przed 1948 rokiem.

Leszek Marchel, ur. w 1961 r., m.in. maratończyk. W młodości sportowiec i turysta rowerowy. Po latach powrócił do sportu poprzez biegi, maratony kolarskie oraz triatlon. Jako szósty w kraju pokonał sto maratonów rowerowych. Poza sportem rekonstruuje najstarsze motorowery wyprodukowane w zakładach Romet w Bydgoszczy.

Paweł  Marchel, miłośnik sportu. Początkowo piłkarz, następnie biegacz długodystansowy. Jego rekord życiowy w maratonie 2h 50 min. 53s. jest chyba najlepszym wynikiem osiągniętym przez mieszkańca Solca Kujawskiego na tym dystansie. Dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich Sportowców Wiejskich w półmaratonie. Ostatnio bierze udział w zawodach sportowych częściej jako wolontariusz niż jako zawodnik.

Tomasz Marchel, ur. w 1989 r. Od 2006 roku miłośnik maratonów rowerowych. Od ośmiu lat nieprzerwanie zajmuje miejsce w czołowej trójce w Pucharze Polski maratonów rowerowych w swojej kategorii wiekowej. Ostatnio do zainteresowań p. Tomasza dołączyły biegi długodystansowe.

Bogusława Matusiak, ur. w 1962 r.  Hobbystka o kilku pasjach, ostatnio najwięcej czasu poświęca na decoupage. Inną z ulubionych technik p. Bogusławy jest scrapbooking (tworzenie albumów) oraz kartek okolicznościowych. W technikach tych p. Matusiak chętnie wykorzystuje elementy związane z Solcem.

Tomasz Palacz, ur. w 1980 r., z wykształcenia inżynier ochrony środowiska. Od kilku lat zajmuje się fotografią, zarówno hobbystycznie jak i zawodowo. Na zdjęciach p. Palacza można podziwiać krajobrazy oraz zjawiska atmosferyczne. Tym razem na wystawie „Mam Hobby III” możemy zobaczyć zdjęcia ptaków. Zdjęcia zostały wykonane na terenie naszej gminy.

Artur  Pawlak, triatlonista, maratończyk. Od 2009 do 2013 roku siedmiokrotnie pokonał dystans maratonu. W 2015 roku ukończył zawody triatlonowe na dystansie Iron Man (3,8 km pływania, 180 km jazdy na rowerze oraz 42,195 km biegu).

Kazimierz Porębski, ur. w 1946 r., emeryt, były pracownik poczty. Od sześćdziesięciu lat zbiera znaczki pocztowe. Wielokrotnie wspierał swoimi zbiorami wystawy przygotowywane przez Muzeum Solca. Tym razem, na wystawie „Mam Hobby III” możemy zobaczyć znaczki pocztowe o tematyce kwiatowej.

Wojciech Przybylski, maratończyk. Zaczął trenować w październiku 2011, a już w kwietniu 2012 r. przebiegł swój pierwszy maraton. Pan Wojciech stara się przebiec przynajmniej jeden maraton w roku.

Katarzyna Sacharuk, tegoroczna absolwentka Bydgoskiej Akademii Fotografii (BAF VII). Od kilku lat amatorsko zajmuje się fotografią. Fotografowanie daje p. Katarzynie poczucie wolności i radość; fotografując odpoczywa. Zajmuje się głównie fotografią makro i fotografią przyrody.

Natalia Słomkowska, uczennica ZSOiZ w Solcu Kujawskim, w klasie o profilu dziennikarsko-humanistycznym. Od ósmego roku życia zajmuje się pisaniem wierszy i opowiadań. Na wystawie „Mam Hobby III” można przeczytać wiersze jej autorstwa.

Jarosław Trzciński (28 lat), maratończyk. Swój pierwszy maraton przebiegł w Poznaniu w 2011 roku. Za swój największy sukces biegowy uważa start w maratonie w Berlinie w 2015 roku.

Michał Wawrzyniak, (37 lat), maratończyk. Biega od 2006 roku. Ukończył 14 maratonów, w tym 3 zagraniczne (Berlin, Ateny, Paryż). Zdobył Koronę Maratonów Polskich. Największym osiągnięciem p. Michała jest ukończenie maratonu w Grecji na historycznej trasie z Maratonu do Aten w 2014 roku.

Anna Wojtecka, ur. w 1998 r. Od dziecka interesuje się skokami narciarskimi. W miarę możliwości jeździ na konkursy skoków. Na wystawie „Mam Hobby” możemy zobaczyć m.in. fragment kolekcji autografów skoczków narciarskich.

Sławomir Wójcik, jak sam o sobie mówi jego zainteresowania to elektronika, prehistoria oraz technika służąca zabijaniu będąca przejawem geniuszu inżynierów i głupoty polityków. Od kilkudziesięciu lat penetruje podziemne obiekty w całej Europie.

Wioleta Zagożdżon, maratonka. Swoją przygodę z biegami zaczęła w 2013 roku. Swój pierwszy start w zawodach zaliczyła po dwóch miesiącach treningów. W dniu 9 października 2016 r. ukończyła swój pierwszy maraton.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.