Wystawa Czasowa
2013

50 lat PTTK w Solcu Kujawskim

Początki polskiej turystyki zorganizowanej wiążą się z działalnością dwóch organizacji. Jako pierwsze, w 1873 r. w Zakopanem powstało Towarzystwa Tatrzańskie. Do jego głównych zadań należało: „udostępnianie i badanie gór”. Z kolei w 1906 r., w będącej pod zaborem rosyjskim Warszawie, grupa pasjonatów do której należał m. in.: Aleksander Janowski utworzyła Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Jednym z głównych celów PTK było pokazywanie piękna ziemi ojczystej, by w ten nieco zakamuflowany sposób, rozwijać patriotyzm.

W 1950 r. doszło do zjednoczenia tych dwóch organizacji. Mimo, iż to „zjednoczenie” dokonało się pod naciskiem władz politycznych, nowo utworzone Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, szybko przyciągnęło tysiące miłośników rajdów, wędrówek, spływów czy wycieczek. Nowe kluby i koła PTTK powstawały m.in. przy szkołach i zakładach pracy, a turystyka błyskawicznie zyskała charakter masowy.

W dniu 04.05.1963 r. przy Kujawskich Zakładach Mechanizacji Budownictwa ZREMB założono pierwsze w Solcu Kujawskim koło PTTK o numerze 41. Do założenia koła przyczyniła się grupa turystów skupionych wokół Mariana Przybylskiego. Wkrótce, także przy Kujawskich Zakładach Naprawy Samochodów utworzono koło PTTK – o numerze 59. Najpopularniejszą formą turystyki uprawianą w kołach nr 41 i 59 były rajdy motorowe.

Na wystawie „50 lat PTTK w Solcu Kujawskim” można zobaczyć pamiątki po istniejących niegdyś w Solcu kołach motorowych, a także trofea funkcjonujących obecnie klubów turystyki pieszej i rowerowej. Ekspozycja przypomina także o szlakach turystycznych znajdujących się na terenie miasta i gminy Solec Kujawski.

Wystawa powstała dzięki pomocy: Klubu Turystów Rowerowych „Torpedo”, Klubu Turystów Pieszych „Horyzont” oraz Barbary Białkowskiej, Stanisława Budzenia, Czesława Drozdowskiego, Ryszarda Elszyna, Wojciecha Konopki, Urszuli Kuryłowicz, Henryka Makowskiego, Alojzego Sierzchuły, Tomasza Tesmera, Janusza Umińskiego i Romana Zakrzewskiego.

Muzeum Solca im. księcia przemysła
Kontakt:

dane kontaktowe

ul. Toruńska 8,
86-050 Solec Kujawski

tel:(+48)52-387-31-20
Adres mailowy: muzeum@soleckujawski.pl

Identyfikator w ePUAP: MuzeumSolecKujawski /MuzeumSolecKujawski/SkrytkaESP

Adres do e-Doręczeń: AE:PL-48358-89111-CIIFG-18

COPYRIGHTS 2021

CREATED BY SNWS.